Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

23-25/10/2014

Galeria

Poza opisami artystów oraz koncertów: Dino Saluzzi Trio, Françoisa Couturiera & Tarkovsky Quartet oraz Hommage á Andrei Tarkovsky autorstwa Jana Topolskiego na katalog składają się także dwa eseje. Jan Topolski w tekście Tarkowski - muzyka. Rozważania podejmuje próbę analizy warstwy dźwiękowej w filmach Andrieja Tarkowskiego. Darek Arest okiem krytyka filmowego interpretuje Wszystkie końce świata Tarkowskiego.

Ze Wstępu:

"Nostalgia przychodzi jesienią. Już po raz szósty zapraszam Was do dzielenia z nami emocji, rozmów i przede wszystkim muzyki, która – a tego jestem pewien – rozbudzi wspomnienia i zachęci do podróży. Dokąd? To pytanie kryje się w słowie „nostalgia”. Muzyka, tak jak i film, otwiera nam – i świadomie używam tego określenia – serca. Każda podróż zaczyna się od naszego wnętrza, uczuć i myśli.

W tym roku wracamy do źródeł – do twórczości Andrieja Tarkowskiego. Znów będziemy mogli zobaczyć słynną scenę, gdy Andriej Gorczakow próbuje przejść przez romański basen z zapaloną świeczką w dłoni tak, aby nie zgasła. To obraz przejmujący, pełen napięcia. Filmowa Nostalgia była inspiracją dla nazwy festiwalu. To moment szczególny, gdyż dokładnie trzydzieści lat temu, w 1983 roku, film miał swoją światową premierę. W tegorocznej edycji festiwalu zaprezentujemy retrospektywę twórczości Tarkowskiego, zaczynając od jego studenckich etiud, a kończąc na Ofiarowaniu.

(...) Nie byłoby na Nostalgia Festival Poznań dalekich i bliskich podróży w głąb muzyki bez wytwórni ECM. Jestem zaszczycony, że jej założyciel – Manfred Eicher – będzie ponownie naszym gościem i spotka się z publicznością. Jego muzyczne wybory od lat wytyczają szlak, którym podąża Nostalgia. W tym roku zaprowadziły nas one do Argentyny. Pierwszego wieczoru usłyszymy przeszywające dźwięki bandoneonu Dina Saluzziego, w połączeniu z wiolonczelą znanej już nostalgicznej publiczności Anji Lechner oraz saksofonem i klarnetem Felixa Saluzziego."

Michał Merczyński
dyrektor Nostalgia Festival Poznań