Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

23-25/10/2014

kadr z filmu Tigran Mansurian: Distance of sound
Galeriakadr z filmu Tigran Mansurian: Distance of sound
 • W mojej muzyce konfesja ma bardzo ważne miejsce. Nie wiem dlaczego. Jakie uczucia mogłyby to najbardziej opisać? Poczucie winy.
                                                                                                               Tigran Mansurian

   

  Tigran Mansurian: Confessing with Music

  Kiedy myślimy: Armenia, muzyka i nostalgia, od razu przychodzi do głowy ta jedna postać – Tigran Mansurian. Przodek ocalonych z ormiańskiego ludobójstwa urodził się wprawdzie w Bejrucie w roku 1939, lecz już w wieku ośmiu lat jego rodzina przeniosła się do Jerewania. W krótkometrażowym dokumencie kompozytor opowiada o swoim życiu i twórczości, o związku z duchowym poprzednikiem, mnichem-kompozytorem Komitasem, który jako pierwszy zbierał muzyczny folklor Armenii (i który po traumie 1915 roku zapadł na chorobę psychiczną). Widzimy Mansuriana na próbach ze swoimi przyjaciółmi wykonawcami, przy klawiaturze i podczas komponowania – ciągle zasłuchanego i zamyślonego. Zapatrzonego gdzieś w przeszłość, jak w przepięknych koncertach z altowiolistką Kim Kashkashian, gdy wspólnie grają i śpiewają pieśni Komitasa. Zapatrzonego nostalgicznie.

  Dołącz do wydarzenia na FB!

   

   

 • Tigran Mansurian: Confessing with Music
  reżyseria: Hayk Hambartsum
  ​produkcja: USA, 2010

 • Wielu ludzi myśli, iż to Aram Chaczaturian był najlepszym armeńskim kompozytorem. Jednak w jego muzyce słuchać wpływy muzyki zachodniej, zwłaszcza rosyjskiej. To Tigran Mansurian jest prawdziwym spadkobiercom Komitasa, bowiem w jego muzyce można usłyszeć żywą, armeńską duszę. 

  Reżyser Hayk Hambartsum