Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

23-25/10/2014

Kadr filmu Barwy granatu
GaleriaKadr filmu Barwy granatu
 • Oprócz języka filmowego zaproponowanego przez Griffitha i Eisensteina, kino światowe nie odkryło niczego równie rewolucyjnego jak "Barwy granatu".
                                                                                                          Mikhail Vartanov, reżyser

  "Barwy granatu" są oszałamiającym ideałem piękna. Paradżanow, moim zdaniem, jest jednym z najlepszych reżyserów na świecie.
                                                                                               Michelangelo Antonioni, reżyser
   

  Barwy granatu

  Film-enigma. Opus magnum największego ormiańskiego reżysera, Sarkisa Parajaniana (w ZSRR znanego jako dyżurny dysydent Siergiej Paradżanow), to księga symboli tajemnych, których znaczenie pozostaje niedostępne nam, pochodzących z innej kultury i czasu. A przecież to jednocześnie księga zapraszająca, by odkrywać ją wciąż na nowo i wertować jej stronice w postaci pięknych ożywionych tableaux. W warstwie fabularnej opowiadają one dzieje życia osiemnastowiecznego poety Sajata Nowy, od dzieciństwa, przez lata dojrzewanie i podróże aż po pobyt w klasztorze i śmierć. Każda scena odwołuje się jednak równocześnie do twórczości bohatera i kultury ormiańskiej, do symboliki religijnej i duchowej. Niebagatelną rolę odgrywa tu także muzyka Tigrana Mansuriana, z ludowymi instrumentami (duduk i kemancza) i chóralnymi pieśniami na pierwszym planie.

  Dołącz do wydarzenia na FB!

   

 • reżyseria: Sarkis Parajanian
  scenariusz: Sarkis Parajanian, Sayat Nova (wiersze)
  muzyka: Tigran Mansurian
  występują: Sofiko Chiaureli, Melkon Aleksayan, Spartak Bagashvili, Medea Djaparidze
  produkcja: ZSRR, 1968