Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

23-25/10/2014

Mark Ball / Dyrektor London International Festival of Theatre / fot. Maciej Zakrzewski
GaleriaMark Ball / Dyrektor London International Festival of Theatre / fot. Maciej Zakrzewski

Rozpoczęło się Atelier dla Młodych Menedżerów Festiwali organizowane w ramach Akademii Festiwalowej (The Festival Academy). Ceremonię otwarcia rozpoczęli Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania, Karol Działoszyński, przewodniczący Rady Fundacji Malta i Anna Hryniewiecka, dyrektorka Centrum Kultury Zamek.

Profesor Jerzy Limon, Dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, przywitał wszystkich gości inspirującym wykładem na temat zakończonego niedawno 18. Festiwalu Szekspirowskiego i nowo otwartego Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. Następnie Kathrin Deventer, Sekretarz Generalna Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali (EFA) opowiedziała o Atelier, które jest inicjatywą EFA i prowadzone jest w ramach działalności Akademii Festiwalowej. Mark Ball wygłosił mowę nadającą ton siedmiu dniom intensywnych dyskusji i wymiany doświadczeń, które wpłyną na rozwój zawodowy uczestników Atelier.

Zobacz fotorelację z otwarcia Atelier.

Gospodarzem zainicjowanego przez EFA programu szkoleniowego jest Malta Festival Poznan. Potrwa on od 20 do 27 października 2014 r. i będzie towarzyszył Nostalgia Festival Poznań. Atelier to spotkanie 41 młodych menedżerów festiwali z 23 państw oraz 5 uznanych dyrektorów festiwali z różnych części świata.

Podczas ceremonii otwarcia Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa UMP wraz z Karolem Działoszyńskim, przewodniczącym Rady Fundacji Malta i Anną Hryniewiecką, dyrektorką Centrum Kultury Zamek zachęcali uczestników do przyglądania się nie tylko miejscom, ale również i ludziom, którzy stanowią o duchu Poznania – miasta pełnego historii. Karol Działoszyński powitał uczestników i wyraził radość z powodu możliwości goszczenia pierwszego Atelier w Polsce. Z kolei Anna Hryniewiecka powitała wszystkich uczestników w Zamku, w którym przez siedem dni odbywa się Atelier, podkreślając jednocześnie, jak ważna jest możliwość wymiany doświadczeń i pomysłów.

Następnie profesor Jerzy Limon, Dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, opowiedział o swoim teatrze, który rozpoczynał działalność jako organizacja pozarządowa i stopniowo przekształcał się w odnoszącą sukcesy instytucję, jaką jest dziś: “teatr zaczynał jako instytucja żebrząca, a ja uważałem siebie za zawodowego żebraka”.

Kathrin Deventer powiedziała uczestnikom, że w Atelier chodzi o nich: „Chodzi o to, żebyście to wy dokonywali wyborów, żebyście to wy nadawali swojej pracy priorytety, żebyście to wy nakierowywali ludzi na określone ścieżki. Chodzi o wasze zamiary i wasze obowiązki”. Zachęcała również uczestników do otwartości i uważnego słuchania siebie nawzajem przez kolejne siedem dni, aby móc naprawdę siebie rozumieć pomimo wywodzenia się z różnych kontekstów i posiadania różnych doświadczeń. /Przeczytaj TUTAJ całość przemówienia w j. angielskim/

W poruszającej mowie głównej Mark Ball powiedział uczestnikom, aby pamiętali, iż to oni są pokoleniem, w których rękach leży przyszłość festiwali, co jest ogromną odpowiedzialnością. Powiedział także, że festiwale są ważne, ponieważ stanowią antidotum na lęk przed innym, nawiązują dialog i budują społeczności: „Festiwale rysują mapę świata, naszego miasta i nas samych”. Podkreślił również znaczenie (nowych sposobów) rozwijania publiczności oraz odpowiedzialność moralną i społeczną, jaką menedżerowie festiwali ponoszą wobec publiczności i społeczności. /Całość przemówienia dostępna TUTAJ w j. angielskim./

Pięciu mentorów wyznaczających nowe kierunki w zarządzaniu festiwalami przeprowadzi uczestników przez program wykładów, indywidualne konsultacje oraz intensywne warsztaty, koncentrujące się na artystycznych aspektach zarządzania festiwalem. Pod przewodnictwem Koordynatora Atelier Hugo De Greefa (byłego Sekretarza Generalnego EFA; dyrektora generalnego Brugii – Europejskiej Stolicy Kultury 2002 oraz twórcy i byłego dyrektora belgijskiego Kaaitheater), uczestnicy będą pracować z: Robyn Archer (dyrektorką artystyczną festiwalu The Light in Winter w Melbourne, wiceprzewodniczącą australijskiej Council for Arts, doradczynią strategiczną Gold Coast Arts and Culture Queensland), Markiem Ballem (dyrektorem artystycznym London International Festival of Theatre), Nele Hertling, wiceprzewodniczącą berlińskiej Academy of Arts) oraz Michałem Merczyńskim (dyrektorem Malta Festival Poznań i Nostalgia Festival Poznań).

Ponadto, podczas Atelier gościnnie wystąpią prelegenci z Polski, m.in. Magdalena Sroka, Wiceprezydent Miasta Krakowa oraz Paweł Potoroczyn, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, którzy przekażą uczestnikom wyjątkową wiedzę na temat kulturalnego krajobrazu Polski. Wiedzę tę wzbogacą również o swoje spojrzenie menedżerowie nowych i rozwijających się festiwali w tym regionie Europy, np. Anna Lewanowicz, dyrektorka Krakowskich Reminiscencji Teatralnych i Oksana Dudko, dyrektorka Festiwalu Teatralnego Drabina we Lwowie.

Atelier POZNAN 2014 zakończy się sesją w niedzielę 26 października 2014 r. o godzinie 18:00, w Centrum Kultury Zamek, podczas której z wykładem końcowym wystąpi Paweł Potoroczyn, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza oraz Robyn Archer, dyrektorka artystyczna The Light in Winter Melbourne.

Dziennikarzy zainteresowanych wzięciem udziału w zamknięciu Atelier prosimy o potwierdzenie obecności na adres Mikołaja Bylki, rzecznika Fundacji Malta: rzecznik@malta-festival.pl. Osoby z branży kulturalnej prosimy o potwierdzenie udziału na adres koordynatorki pracy artystycznej, Małgorzaty Mikołajczakmalgorzata@malta-festival.pl

Atelier POZNAN 2014 można śledzić online na EFA blog Festival Bytes, w którym uczestnicy będą na gorąco dzielić się swoimi spostrzeżeniami. Najświeższe informacje i zdjęcia będą publikowane na Facebooku oraz #AtelierPOZNAN.

Atelier dla Młodych Menadżerów Festiwali POZNAŃ 2014 jest kontynuacją sukcesów, jakimi były poprzednie edycje wydarzenia, które gościło już w Niemczech (Goerlitz, 2006), Bułgarii (Varna, 2009), Singapurze (2011), Turcji (Izmir, 2011), Słowenii (Lubljiana, 2012) i Wielkiej Brytanii (Edyburg, 2014).
 

Więcej informacji:
www.TheFestivalAcademy.eu lub www.facebook.com/AtelierForYoungFestivalManagers.

Europejskie Stowarzyszenie Festiwali (EFA) jest organizacją patronacką dla festiwali w Europie i na świecie, reprezentującą 102 festiwale, narodowe stowarzyszenia festiwali i sieci kulturalne z 41 krajów. EFA zapoczątkowało działanie Atelier dla Młodych Menadżerów Festiwali w 2006 roku; od 2013 roku jest ono organizowane przez Akademię Festiwalową. 

Atelier POZNAŃ 2014 jest współorganizowane przez Malta Festival Poznań i wspierane przez: Instytut Adama Mickiewicza, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Wydział Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania, Instytut Polski w Brukseli, Centrum Kultury Zamek, Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Stary Browar, Concordia Design, School of Form,  Galerię ABC, Fundację Europejskie Forum Sztuki, Enter Music Festival, Hotel Boutique Garden, Hotel NH Poznań, Goethe-Institut w Warszawie i Pol-Car. Arts Council Korea, Africalia Belgium, Pro Helvetia i Schweizer Kulturstiftung umożliwiły wzięcie udziału w Atelier uczestnikom z Afryki, Korei Południowej i Szwajcarii. Akademia Festiwalowa i Europejskie Stowarzyszenie Festiwali dziękują za wparcie: Komisji Europejskiej, władzom Flandrii i Miastu Gandawa.