Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

23-25/10/2014

Uczestnicy Atelier for Young Festival Managers POZNAŃ 2014 / fot. Maciej Zakrzewski
GaleriaUczestnicy Atelier for Young Festival Managers POZNAŃ 2014 / fot. Maciej Zakrzewski

Podsumowaliśmy organizowane po raz pierwszy w Polsce, z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali, Atelier dla Młodych Menedżerów Festiwali. W Poznaniu spotkało się 41 młodych menedżerów kultury z 23 krajów. Dołączyli oni do stale rozrastającej się sieci absolwentów Atelier obejmującej obecnie 264 osób z 60 krajów. 7 dni Atelier pełne było inspirujących dyskusji a uczestnicy zaznaczali, że z przyjemnością będą wracać do osób poznanych podczas warsztatów. Gospodarzem Atelier była Fundacja Malta. Kolejna edycja odbędzie się w marcu 2015 r. w Bejrucie.

Jeffrey Tan, uczestnik Atelier z Singapuru powiedział podczas sesji zamykającej Atelier – „Jest to naprawdę rzadka i wyjątkowa okazja do poznania i uczenia się od bardzo doświadczonych mentorów i równie bogatych w doświadczenie współuczestników. To możliwość zatrzymania się i zastanowienia się, posłuchania, poznania i ponownego odkrycia, dlaczego robię to, co robię i w jaki sposób prowadzę swój festiwal”.

„Podczas Atelier nasycamy się pomysłami w bardzo ograniczonych ramach czasowych, robimy się coraz bardziej zmęczeni, ale i napełnieni energią. Część naszych poglądów się zmienia i być może jesteśmy nieco zdezorientowani, ale na pewno nie pokonani – wyjeżdżamy z poczuciem, że nie jesteśmy sami i na pewno z nadzieją oraz nowymi metodami i strategiami”. – dodała Robyn Archer, dyrektorka artystyczna festiwalu The Light in Winter w Melbourne.

Sesję podsumowującą prowadził Michał Merczyński, dyrektor Malta Festival Poznań, który przedstawił uczestnikom Agatę Grendę, dyrektorkę Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Zaprezentowała program „Wielkopolska: Rewolucje” inicjujący współpracę renomowanych artystów i lokalnych społeczności z regionu. Grenda podkreśliła również wartość wymiany, która jest istotą wspomnianego projektu jak i kończącego się Atelier.

Paweł Potoroczyn, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, określił działalność kierowanej przez siebie organizacji zdaniem: „a business in relationships", gdzie najważniejsi są ludzie.

Kathrin Deventer, Sekretarz Generalna Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali, powiedziała –„ESF ma przyszłość tak długo, jak sieć festiwali będzie inwestować w szkolenia i kolejne pokolenie ich twórców. Kolejni absolwenci Atelier są zaproszeni do przyłączenia się do sieci Stowarzyszenia a także na cykliczne spotkania byłych uczestników szkolenia". Podziękowała ona również wszystkim zaangażowanym w sukces Atelier POZNAN 2014: przede wszystkim gospodarzowi – Malta Festival Poznan a także Instytutowi Adama Mickiewicza, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Wielkopolskiego, Urzędowi Miasta Poznania, Instytutowi Polskiemu w Brukseli, Centrum Kultury ZAMEK, Hotelowi Boutique Garden, Hotelowi NH Poznań, Instytutowi Goethego w Polsce i Pol-Car. Podziękowała również za wsparcie Arts Council Korea, Africalia Belgium i Pro Helvetia Switzerland a także poznańskim placówkom kulturalnym, które aktywnie współuczestniczyły w wydarzeniach Atelier.

Hugo De Greef, Koordynator Generalny Atelier, raz jeszcze podkreślił najważniejsze elementy spotkania: sztuka i artysta, 7 dni, 41 uczestników z 23 krajów, mentorzy oraz miasto Poznań.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z ZAKOŃCZENIA ATELIER

Zgłoszenia do Atelier BEIRUT 2015 organizowane we współpracy z Beiteddine Art Festival należy nadsyłać do 31 października 2014 r.

Atelier POZNAN 2014 można śledzić online na EFA blog Festival Bytes, w którym uczestnicy będą na gorąco dzielić się swoimi spostrzeżeniami. Najświeższe informacje i zdjęcia będą publikowane na Facebooku oraz #AtelierPOZNAN.

Atelier dla Młodych Menadżerów Festiwali POZNAŃ 2014 jest kontynuacją sukcesów, jakimi były poprzednie edycje wydarzenia, które gościło już w Niemczech (Goerlitz, 2006), Bułgarii (Varna, 2009), Singapurze (2011), Turcji (Izmir, 2011), Słowenii (Lubljiana, 2012) i Wielkiej Brytanii (Edyburg, 2014).
 

Więcej informacji:
www.TheFestivalAcademy.eu lub www.facebook.com/AtelierForYoungFestivalManagers.

Europejskie Stowarzyszenie Festiwali (EFA) jest organizacją patronacką dla festiwali w Europie i na świecie, reprezentującą 102 festiwale, narodowe stowarzyszenia festiwali i sieci kulturalne z 41 krajów. EFA zapoczątkowało działanie Atelier dla Młodych Menadżerów Festiwali w 2006 roku; od 2013 roku jest ono organizowane przez Akademię Festiwalową. Atelier POZNAŃ 2014 jest współorganizowane przez Malta Festival Poznań i wspierane przez: Instytut Adama Mickiewicza, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Wydział Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania, Instytut Polski w Brukseli, Centrum Kultury Zamek, Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Stary Browar, Concordia Design, School of Form,  Galerię ABC, Fundację Europejskie Forum Sztuki, Enter Music Festival, Hotel Boutique Garden, Hotel NH Poznań, Goethe-Institut w Warszawie i Pol-Car. Arts Council Korea, Africalia Belgium, Pro Helvetia i Schweizer Kulturstiftung umożliwiły wzięcie udziału w Atelier uczestnikom z Afryki, Korei Południowej i Szwajcarii. Akademia Festiwalowa i Europejskie Stowarzyszenie Festiwali dziękują za wparcie: Komisji Europejskiej, władzom Flandrii i Miastu Gandawa.